Opinie różne

Mniej sztampowe, interesujące opinie nauczycieli i publicystów.

==================================================================================

Absurd karty nauczyciela. Pod rozwagę.

A może by tak bez szkoły? Opinia z portalu racjonalista.pl. Warta lektury i zastanowienia. Na stronie Edukacja domowa i nie tylko przedstawiam kilka linków do zrealizowanych projektów edukacji domowej.

Blogowa obraza nauczyciela. Ciekawe co ona tam nawypisywała? Jeśli przekleństwa i groźby, to słusznie sprawa trafiła do sądu. Ale jeśli tylko używała wolności słowa?

Chory nauczyciel. Skąd ja znam ten dowcip? Chyba z życia 😉

Czy to jeszcze nauczanie, czy już tylko tresura

Dlaczego dziennikarze nie lubią nauczycieli? Osobiście sądzę, że nauczyciele są dla nich konkurencją. Mają większy wpływ na umysły przy środkach technicznych zupełnie prymitywnych, podczas gdy massmedianci wydają krocie, aby uzyskać w czyimś mózgu efekt trwający kilka godzin. Ot i cały sekret.

Dlaczego nauczyciele nienawidzą uczniów? „W Polsce nikt od magistra nie wymaga pedagogicznej wiedzy. Toteż większość z nich nie rozumie młodzieży i nie umie się z nią dogadać. Prawidłowości rozwojowe wieku młodzieńczego są dla nich „ziemią nieznaną”, więc różne naturalne zachowania swoich uczniów traktują jak osobistą zniewagę i pragną odwetu.”. Coś w tym jest. Tekst z 2006 roku.

Dlaczego warto chodzić do szkoły. Felieton wzorcowy dla ucznia. Podstawowa teza: „Gdybyśmy nie chodzili do szkoły, wtedy mielibyśmy nadmiar wolnego czasu. Brak obowiązków i totalny „luz” szybko stałyby się dla nas ciężarem, a spędzanie wolnego czasu nie sprawiałoby już żadnej przyjemności.”. Jest to niestety teza zupełnie nieprawdziwa, ale felieton dowcipny.

Dowcip. A propos dowcipów 🙂

Dowcipy szkolne.

Druzgocący raport Eurydice: Polacy nie radzą sobie z matematyką

Dzień nauczyciela

Edukacja domowa wg blogera zetjot

Gdy rodzice nie słuchają uczniów. Wyobraźnia płata Rodzicom niekiedy brzydkie figle. Zamiast skonsultować sprawę z dzieckiem, wyobrażają sobie jego przyszłość. 😉

Jak ćmy lecące do światła. Samobójstwo nastolatki AD 2013.

Jak mogłoby wyglądać twoje życie, gdyby nie było w nim szkoły? Opinie uczniów. Autocenzura rodzinna w rozkwicie, niewiele opinii „od serca”. No, ale przynajmniej rodzice mają jakiś wpływ na własne dzieci, więc może szkoła jeszcze nie opanowała wszystkich mózgów.

Joanna Najfeld o edukacji seksualnej. Trzeba przyznać, że pani Najfeld pod każdym względem robi dobre wrażenie i mówi przytomnie.

Kac nauczyciela. Szkoła źródłem cierpień dla wszystkich 😉

Kaganiec oświaty. „Państwo nakładając obowiązek edukacyjny, pozbawia rodziców praw rodzicielskich, czyni z placówki edukacyjnej de facto więzienie [3], bądź obóz koncentracyjny, czy nawet pracy, a indoktrynując – pralnię mózgów. Od najmłodszych lat kształtuje w dziecku wrogie nastawienie do wszystkiego, co jest związane z edukacją [4] (na zasadzie tożsamości: nauka, książki = męczarnie, kara), zabijając jego naturalną ciekawość(niemal każde, zanim pójdzie do takiej szkoły, zadaje pytania o charakterze epistemologicznym, etycznym, metafizycznym czy astronomicznym). Ponadto skutecznie wywołuje u młodego człowieka obrzydzenie do nauki(a także do np. beletrystyki, o czym wiem z autopsji), czym sprawia, że zmniejsza się ryzyko, że w późniejszych fazach życia będzie się edukowało, a tym samym mogło dostrzec, co mu ta kapilarna władza zrobiła.”. To racja, ale obawiam się, że renomowane szkoły prywatne – choćby kościelne – nie wychowują ludzi całkiem normalnych. Przynajmniej to dotyczy niektórych kobiet.

Kapusie ze szkoły precz.

Kuba Wojewódzki przyjechał po nasze dzieci

Kuratorium interweniuje w Marcinkowicach

Liceum Ogólnokształcące. Okiem nonsensopedii, która zaiste coraz bardziej mi się podoba 😉

Media a edukacja bez szkoły. „Uważamy, że taki rodzaj edukacji ma prawo bytu i jest czymś bezpiecznym dla ludzi.” Epokowe stwierdzenie.

Nagonka na nauczycieli odtrabiona

Nauczyciel (wg nonsensopedii, która wcale nie jest taka nonsensowna). Patrz także hasło: uczeń, zeszyt, piórnik, ściąga, rok szkolny, kartkówkatablica szkolna,

Nauczyciel gej. Dowcip niepoprawny politycznie 😉

Nauczyciele chętniej wracaja do szkoły, niz uczniowie

Nauczycielki niszczą psychikę uczniów. Wieści z Albionu.

Nawet 800 szkół do likwidacji. O ile wiem podstawowym zadaniem Wojska Polskiego w Dwudziestoleciu Międzywojennym było nauczenie poborowych czytania, pisania i rachunków. W przeciwnym wypadku nie mogliby prawidłowo obsługiwać coraz bardziej skomplikowanego sprzętu (tutaj ciekawy artykuł o sprzęcie wojskowym w tym czasie). Teraz już rozumiem, dlaczego rząd wprowadził armię zawodową. Armia z poboru po prostu nie jest potrzebna…

Nie będę wystawiał ocen, bo nie lubię szkoły

Nonsensoportal szkolny. Czasem nawet śmieszny.

O stereotypach kilku na temat nauczycieli. A jednak myślę, że do tego zawodu trzeba mieć powołanie. Jakoś dziwnie nienawiść massmediów skupia się na katechetach. A o tym, że nauczyciele kształtują postawy etyczne – nikt nie mówi.

O szkole i wychowaniu. Część 1, 2, 3.

Polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie. Ponoć dyskusyjne. Ja bym wolał, żeby oni nie byli przepracowani.

Precz z obowiązkiem szkolnym. „80 procent polonistów to niespełnieni geniusze literaccy. Standardowy geografista? Globtroter w dziedzinie abstrakcji. Historyk? Spauperyzowany polityk. Wuefista? Rozdarty wewnętrznie champion międzynarodowych stadionów (rozdarty na dwie połowy: i cham, i pion). ”

Protest w małopolskim kuratorium oświaty

Ręce precz od naszych dzieci!

Stop fabrykom idiotów

Sześciolatki nie pójdą do szkół – blog Stanisława Żaryna

Szkolne problemy okiem świadków jehowy

Szkoła a trudności wychowawcze. Co do tego tekstu mam mieszane odczucia. Przedstawiona tam idealistyczna wizja szkoły jako miejsca nauki mądrości i dyscypliny, przeciwstawiona jest współczesnym trendom antywychowawczym, a raczej ich permisywnej wersji popkulturowej. Zgadzam się z negatywnymi skutkami popkulturowego antywychowania, natomiast nieufnie odnoszę się do postulatu wdrażania dyscypliny. Pachnie mi to wojskiem, a nie szkołą. Jestem z natury demokratą i sądzę, że szkoła ma nauczyć tylko tyle dyscypliny, ile jej potrzeba, aby ludzie byli grzeczni, uprzejmi, uczyni i życzliwi.

Szkoła do lamusa. „Polska szkoła kształci finansowych analfabetów, wyrobników, którzy wierzą, że ciężka praca dla dużej firmy po 16 godzin dziennie na stażu za darmo to cud”. Nic dodać, nic ująć.

Świat bez szkoły – szkolenie dla uczniów. W Polsce wydaje się mnóstwo pieniędzy na różne bzdurne szkolenia. Tu mamy przykład jednego z nich, w którym zachodzi całkowite pomieszanie pojęcia „edukacja” z pojęciem „szkoła”. I jak tu nie mówić o indoktrynacji uczniów w polskiej szkole?

Świat bez XIX-wiecznej szkoły. „Żyjemy w świecie globalizacji i dostępu do światowych zasobów informacji i wiedzy. Wymusza to na nas wykorzystywanie wiedzy, czerpanie wzorców z różnych kultur i współdziałanie przekraczające granice krajów i kontynentów. To ostatni już moment na stworzenie wizji polskiej szkoły, opartej na modelu szkoły zarządzanej wiedzą. Aby tego dokonać, tak cele, jak i metody muszą się raczej wiązać z przyszłością niż z przeszłością. ” I takie tam ple-ple. Dzięki temu, że sprzedawaliśmy przyszłość mamy kryzys finansowy, nieprawdaż? 😉

„Udeptać pierwszoklasistów”. Czytając to zastanawiam się czy mamy do czynienia z unitarką, czy jeszcze ze szkołą… Autor bloga to człowiek bystry i inteligentny, ale niestety traktuje młodego człowieka jak glinę do lepienia.

WF – koszmar każdego dziecka? Aż dwadzieścia procent gimnazjalistów nie uczęszcza na lekcje WF-u. Dlaczego?

Wizja Ivana Illicha. Anarchistyczna wizja społeczeństwa bez szkoły. Na pewno trzeba przeczytać, a czy się zgodzić – to już inna sprawa.

W Rosji aresztowano szkolne zeszyty

Terlecki o kształceniu ogólnym. Nie wiem skąd przekonanie Terleckiego, że L. O. to taki dobry wynalazek. Ja przeszedłem szkołę z poczuciem 80% straconego czasu.  Tego wszystkiego można się nauczyć szybciej, efektywniej, ale umyślnie szkoła jest po to, aby ludzi katować nudą i stresem dopóty, dopóki przejdą im „rewolucyjne” myśli, a stan zdrowia umysłowego nie pozwoli na realizację marzeń. To co piszę to nie jest mój domysł – obowiązek szkolny wymyślono w latach 30-tych jako sposób na totalitarną propagandę wśród młodzieży. Przedłużenie obowiązku szkolnego miało uchronić młodzież przed propagandową inwazją. To było fikcyjne założenie, ponieważ szkoła równie dobrze może być narzędziem indoktrynacji, tym wygodniejszym, że wszelkie frustracje młodzież wyładowuje na nauczycielach, a nie na władzy. Jakież to proste…!

Uczeń vs. nauczyciel. Anegdotyczne dialogi szkolne.

Wagarowicz. Wg nonsensopedii, która wcale nie jest taka nonsensowna…

Wagary – czy to już plaga? Nie, ludzie głosują nogami. I to wspólnie: rodzice i dzieci. Jeśli dziecko się dobrze uczy i ma dobre oceny, to niby dlaczego ma odsiadywać w szkole? Za karę?

Zło pedagogiki liberalistycznej. „Znaczna część absolwentów szkół w ustroju liberalistycznym nie nadaje się do pracy zawodowej albo pracodawcy szybko ich zwalniają, bo są niesubordynowani, egoistyczni, nieprzygotowani dobrze, leniwi, wymigujący się od obowiązków, niezdyscyplinowani, często po prostu oszukują.”. No i tu jest podstawowy problem: czy szkoła ma wychowywać dobrych pracowników? Czy to jest jej główne zadanie?

11 zasad, których Twoje dzieci nie poznają w szkole. Mądrości Billa Gatesa (czyli tego faceta, który chce walczyć z przeludnieniem). Dziwne. W polskiej szkole prawie wszystkich tych zasad można się nauczyć bardzo łatwo. Te zasady można nazwać inaczej Kodeksem Niewolnika. „Bądź miły dla kujonów. Całkiem możliwe, że skończysz, pracując dla jednego z nich.” Można by to napisać jeszcze inaczej. „Bądź miły dla bubków i lizusów. Możliwe, że zostaną twoimi przełożonymi tylko dlatego, iż potrafią sklecić kilka zdań po angielsku do szefa, który nie jest Polakiem”.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s